چرا خوردن شیر برای بچه ها ضروریست؟

به گزارش وبلاگ دابی، شیر غنی شده سرشار از کلسیم و ویتامین D است و مصرف آن در کودکی تأثیر مثبتی بر رشد کافی استخوان ها دارد. شیر از جمله لبنیاتی است که مصرف آن در رژیم غذایی روزانه، به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی، به شدت توصیه می شود. شیر به عنوان یک غذای کامل، قابل جذب ترین منبع کلسیم در سبد غذایی محسوب می شود و دیگر مواد مغذی اش به رشد مناسب بچه ها و نوجوانان کمک فراوانی می کند.

چرا خوردن شیر برای بچه ها ضروریست؟

به گزارش وبلاگ دابی به نقل از وبلاگ دابی ، فواید خوردن شیر گاو برای بچه ها بسیار زیاد است زمانی که کودک شما وارد یک سالگی می گردد اولین فنجان شیر را به او بدهید. بچه ها کمتر از یک سال مواد معدنی، پروتئین و سدیم موجود در شیر گاو را نمی توانند تحمل کنند بنابراین بهتر است تا یک سالگی صبر کنید.

تا سه سالگی بچه ها فقط به دو لیوان شیر در روز نیاز دارند. مادران می توانند از شیر مادر یا شیر گاو برای تغذیه کودک شان استفاده کنند، اما می توانید شیر خشک را قطع کنید. فقط به یاد داشته باشید که شیر در حال حاضر یک مکمل غذایی در کنار مواد غذایی جامدی است که کودک می خورد و مانند شیر خشک و شیر مادر به تنهایی یک وعده غذایی محسوب نمی گردد.

بچه ها می توانند مواد مغذی موجود در شیر را از طریق مواد غذایی دیگر هم دریافت کنند، اما شیر ساده ترین راهی است که این مواد را به بدن کودک می رساند. خیلی از بچه ها با خوردن شیر مشکل دارند طعم یا بوی آن را دوست ندارند. اگر کودک با بوی شیر مشکل داشت و هنگام خوردن شیر دماغش را می گیرد بهترین راه این است که کمی شیر مادر یا شیر خشک به این شیر اضافه کنید.

ابتدا نوشیدن دو فنجان شیر گاو در روز برای بچه ها آسان نیست، اما شما می توانید شیر را به پوره سیب زمینی یا غذا های کمکی اش اضافه کنید و یا به شیر مواد دیگری بزنید تا طعم آن عوض گردد و میل کودک تان برای خوردن آن بیشتر گردد.

مواد مغذی موجود در شیر

مصرف شیر، به ویژه شیر غنی شده با آهن، برای بچه ها ضروری است، چراکه منبعی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی در اختیار آن ها قرار می دهد. شیر حاوی مواد مغذی زیر است:

ویتامین D

کلسیم

ویتامین A

پروتئین

ویتامین B 12

پتاسیم

شیر غنی شده سرشار از کلسیم و ویتامین D است. مصرف شیر در کودکی تأثیر مثبتی بر رشد کافی استخوان ها دارد. کلسیم باعث سلامت و محکم شدن و رشد کافی استخوان ها می گردد و از پوکی استخوان جلوگیری می کند.

از سردرد جلوگیری می کند و کمبود کلسیم باعث می گردد بچه ها حملات میگرنی را تجربه کنند.

از چاقی در دوران کودکی جلوگیری می کند و باعث می گردد کودک دارای غبغب و گوشت اضافه نگردد و کمک می کند تا چربی ناخواسته بدن کاهش پیدا کند.

مصرف روزانه مقدار توصیه شده کلسیم به لخته شدن خون کمک می کند و سیگنال های عصبی کودک شما نیز در شرایط مناسب کار می کنند.

کلسیم باعث آزادشدن هورمون ها و سایر موادشیمیایی بدن شما می گردد.

همچنین به انقباض و انبساط بهتر ماهیچه ها کمک می کند.

ویتامین D می تواند به کاهش التهاب کمک کند و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

شیر سرشار از ویتامین E می باشد. ویتامین E می تواند مقاومت بدن را افزایش داده و از ضعف و سستی جلوگیری کند. ویتامین E عامل مهمی برای جلوگیری از ضعف و سستی عضلات است.

شیر غنی شده منبع مناسبی برای روی است.

بچه ها کمتر از یک سال مواد معدنی، پروتئین و سدیم موجود در شیر گاو را نمی توانند تحمل کنند.

فواید شیر گاو برای بچه ها:

هنگامی که کودک به سنی رسید که می توانست از شیر گاو استفاده کند بدون نگرانی به او هر روز شیر دهید، زیرا دارای فواید زیر برای بچه ها است:

شیر منبع مهمی برای تامین کلسیم است و سبب استحکام دندان ها و استخوان ها کودک می گردد.

شیر گاو برای انعقاد خون و رشد عضلات است.

شیر یکی از منابع دریافت ویتامین D برای بچه ها است و مصرفش به بدن در جذب بهتر کلسیم کمک می کند و برای رشد استخوان ها ماده ای کلیدی به شمارمی رود.

شیر برای رشد کودک پروتئین های لازم را دراختیار او می گذارد.

شیر می تواند نیاز کودک را به کربوهیدرات برای انجام فعالیت های روزانه اش تامین کند.

خوردن شیر در کودکی سبب می گردد که بچه ها به مشکلاتی مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، سرطان روده بزرگ و شکستگی لگن دچار نشوند.

منبع: جام جم آنلاین

به "چرا خوردن شیر برای بچه ها ضروریست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خوردن شیر برای بچه ها ضروریست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید