هدف آمریکا از کنفرانس ورشو خروج از انزواست

خبرنگاران- گروه بین الملل: مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان سفر اخیر خود به خاورمیانه از برگزاری این کنفرانس در سطح وزرا با عنوان پیشبرد آینده ای با صلح و ثبات در خاورمیانه اطلاع داد. این کنفرانس در روزهای 24 و 25 بهمن برگزار خواهد شد.

هدف آمریکا از کنفرانس ورشو خروج از انزواست

پس از آنکه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صراحتا خاطرنشان کرد در کنفرانس ضد ایرانی ورشو شرکت نمی نماید روسیه نیز موضع مشابهی را در مورد این کنفرانس اتخاذ کرد و بعضی رسانه ها نیز خاطرنشان کردند که بعضی از دیپلمات های اروپایی گمان می نمایند که محتمل است این نشست لغو گردد.

علاوه بر آن جاناتان کوهن نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد هم، احتمالا در واکنش به انصراف شماری از کشورها از شرکت در این نشست، گفت قرار نیست نشست ورشو به محلی برای بدنام کردن ایران بدل گردد، بلکه صرفا به چالش های پیش روی غرب آسیا می پردازد.

دیپلمات ها می گویند وزارت خارجه لهستان از وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواسته در کنفرانس ورشو شرکت نمایند، اما دیپلمات های اروپایی گمان می نمایند که ممکن است به واسطه میزان مشارکت اندک کشورها یا حضور آن ها با مقام های رده پایین، پمپئو در دقیقه 90 این نشست را لغو کند.

در مورد این کنفرانس خبرنگاران گفتگویی با مارک فینو دیپلمات فرانسوی و محقق حوزه های تروریسم، خاورمیانه، کنترل تسلیحات، امنیت اروپا، حقوق بشر و ... تنظیم نموده که در ادامه می آید.

مارک فینو دیپلمات سابق فرانسوی که از سال 2004 تا 2013 در مرکز سیاست امنیتی ژنو (GCSP) فعالیت نموده است، اکنون یک عضو اجرایی این سازمان است. وی در حال حاضر فعالیت های مربوط به گسترش تسلیحات را رهبری می نماید.

*ایالات متحده امریکا از برگزاری کنفرانسی در مورد ثبات در خاورمیانه در ورشو لهستان خبر داده است. از ابتدای طرح این کنفرانس شاهد نوعی ابهام در عنوان این کنفرانس بودیم. اول عنوان این کنفرانس تهدیدات ایران عنوان شده بود ولی بعداً اعلام شد موضوع ایران بخشی از این کنفرانس است. جاناتان کوهن نماینده موقت ایالات متحده امریکا در سازمان ملل نیز اخیراً اعلام نموده است که قرار نیست این کنفرانس محلی برای بد نام کردن ایران باشد. به نظر شما اساساً هدف از برگزاری این کنفرانس و دلیل این تغییر نام چیست؟

به نظر می رسد این ابتکار عمل بخشی از کوششهای امریکا به منظور ایجاد صف بندی علیه ایران باشد.

این صف بندی جدید به این منظور از سوی ایالات متحده امریکا دنبال می گردد چون این کشور در مورد موضوع برجام منزوی شده است.

به عبارت دیگر آمریکا کوشش می نماید تا با برگزاری این کنفرانس خود را از انزوایی که به سبب خروج از برجام برایش ایجاد شده را جبران کند.

*فرض کنیم این کنفرانس مطابق اعلام ابتدایی یک کنفرانس ضد ایرانی باشد. با این وجود مشارکت کشورهای اروپایی در این کنفرانس چه آثاری بر برجام خواهد گذاشت؟

موضع اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه در مورد اجرای کامل برجام در مواقع مختلف مورد تأکید قرار گرفته است. این کشورها بارها بر اجرای کامل برجام تأکید داشته اند.

حتی اگر بعضی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در نشست ورشو شرکت نمایند این امر خللی در برجام ایجاد نخواهد کرد و به معنای تغییر در مواضع اروپایی ها در این خصوص نیست.

*آیا تصور نمی کنید مشارکت کشورهای اروپایی در کنفرانس ورشو به نوعی پیروی آنها از سیاستهای ترامپ در مورد ایران ارزیابی می گردد که می تواند آثار بدی هم بر کانال اقتصادی ویژه اروپا با ایران موسوم به SPV بگذارد؟

اتحادیه اروپا متعهد به نهایی کردن کانال ویژه اقتصادی با ایران موسوم به SPV است. آنها متعهد هستند این کانال را هر چه سریعتر نهایی نمایند.

لذا نهایی کردن این کانال با نوع نگرش ترامپ به ایران تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

*آیا کنفرانس ورشو دستاوردهای عملی برای بانیان آن خواهد داشت؟

در مرحله کنونی حتی برگزاری این کنفرانس در هاله ای از ابهام است. حتی اگر این کنفرانس برگزار گردد نیز اینکه چه کشورهایی شرکت می نمایند و سطح حضورشان چیست هنوز معین نیست. نتیجه عملی این کنفرانس هم معین نیست.

ایران بایست به حضور در برجام ادامه دهد و توافق را حفظ کند و از واکنش به این تحریکات پرهیز کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هدف آمریکا از کنفرانس ورشو خروج از انزواست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف آمریکا از کنفرانس ورشو خروج از انزواست"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید