نگاه هوشمندانه به روابط ایران و چین

به گزارش وبلاگ دابی، چین و ایران با یاری به یکدیگر در جریان مقابله با کرونا، قویا مفهوم کلیدی ایجاد جاده ابریشم سلامت را توضیح داده اند.

نگاه هوشمندانه به روابط ایران و چین

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دابی به نقل از رادیو بین المللی چین، پس از شیوع ویروس کرونا، چین و ایران به پشتیبانی از یکدیگر پرداختند، در جریان امدادرسانی متقابل، اتفاقات متاثر نماینده بسیار اتفاق افتاده است. اما تعداد اندکی از افراد نمی خواهند شاهد توسعه روابط چین و ایران باشند، در روزهای اخیر جنجالی برپا شد که تاسف و ناراحتی بعضی از شخصیت ها که برای دوستی چین و ایران کوشش می نمایند را به دنبال داشت.

چانگ هوا سفیر چین در ایران امروز دوشنبه در روزنامه ایران مقاله ای منتشر کرد و نوشت، در برابر سرایت ویروس کرونای جدید در سراسر دنیا، شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین ایجاد جاده ابریشم سلامت با همدلی را مطرح نموده است، این ابتکار در مقابله مشترک جامعه دنیای با کرونا دارای اهمیت عظیم است. چین و ایران با یاری به یکدیگر در جریان مقابله با کرونا، قویا مفهوم کلیدی ایجاد جاده ابریشم سلامت را توضیح داده اند.

سفیر چانگ هوا همانند گذشته در راه دوستی چین و ایران فعالیت می نماید، وی پس از روی کار آمدن در ژوئن سال گذشته در پیشبرد همکاری های چین و ایران در ابعاد مختلف بسیار فعال بوده، در این مدت همکاری و دوستی دو کشور به دستاوردهای فراوان رسیده است، این در حالیست که هر دو کشور با فشار حداکثری آمریکا رو به رو هستند، این دستاوردها که به آسانی حاصل نشده، مورد تایید عمومی شخصیت های محافل مختلف دو کشور قرار گرفته است.

کیانوش دنیاپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران چندی قبل در توئیتر پیرامون آمار چین درباره کرونا اظهاراتی نادرست منتشر کرد، سفیر چین از روی حسن نیت به وی یادآوری کرد، این اقدام هیچ اشکالی ندارد. اما تعداد اندکی از نمایندگان مجلس ایران درباره این موضوع جوسازی نموده و از وزارت امور خارجه ایران خواستند تا سفیر چین را احضار کند. این رویداد علاقه رسانه های غربی را در پی داشته است، صدای آمریکا، سایت فارسی بی بی سی و رادیو فردا همه با جوسازی درباره این حادثه قصد دارند در روابط مشارکتی و راهبردی جامع چین و ایران سنگ اندازی نمایند.

البته آوای محبت آمیز و هوشمندانه زیادی هم به گوش می رسد، برای مثال وزارت امور خارجه ایران و سفارت ایران در پکن اظهارات دنیاپور را نسنجیده و پاسخ سفیر چین را محترمانه دانستند.

محمد کشاورززاده سفیر ایران در چین روز شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان این که در حال حاضر چین کشوریست که تحریم های آمریکا را قبول ندارد و همچنان اعلام نموده است نفت ایران را می خرد، اضافه نمود: در داخل ایران باید به اظهار نظرها در خصوص چین خیلی توجه گردد، به عنوان سفیر ایران در چین اعلام می کنم در طول این مدت که در پکن هستم، جز عزت و احترام چیزی دیگر از دولت و ملت چین ندیده ام.

وی توضیح داد: در این شرایط، دست دوستی که چین به سمت ایران دراز نموده است را باید فشرد نه این که با اظهارنظرهای نسجیده و مغرضانه بخواهیم این همکاری ها را سرد کنیم.

کشاورززاده ادامه داد: مطالبی که در خصوص چین در چند روز گذشته منتشر شده احساسات مردم چین را جریحه دار نموده است، اکنون بعضی از چینی ها از ما گلایه می نمایند که از ایران صحبت ها یا پیغام های منفی علیه چین می شنویم.

وی ادامه داد: بعضی از کشورها از جمله آمریکا و اروپا می خواهند ناتوانی و ضعف خود در خصوص ویروس کرونا را به گردن کشورهای دیگر بیاندازند یا با انگیزه های سیاسی می خواهند دعواهای خود را جلو ببرند، در این شرایط باید خیلی هوشیار باشیم و عاملی نشویم که دیگران بخواهند از ما سود ببرند.

در حال حاضر ویروس کرونا دشمن مشترک ما است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران چندی پیش گفت که ایران باید با دو ویروس مبارزه کند، یکی ویروس کرونا، دیگری تحریم آمریکا که مانند ویروس کرونا است و ترس و وحشت از آن بیش از واقعیت آن است. در عین حال گرچه چین اکنون به طور اساسی شیوع گسترده کرونا را مهار نموده، اما با سیاه نمایی و اتهامات گوناگون سیاست بازان و رسانه های غرب به سرکردگی آمریکا رو به روست.

در این زمان حساس، دو کشور چین و ایران بیش از پیش به درک و حمایت متقابل احتیاج دارند، هیچ دلیلی برای انجام کاری که عزیزان را ناخوشایند و دشمنان را خرسند کند، وجود ندارد. باید نگاه هوشمندانه ای به روابط چین و ایران داشت و با دقت از شرایط کلی دوستی دو کشور دفاع کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نگاه هوشمندانه به روابط ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه هوشمندانه به روابط ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید