نقد سریال دفاع از جیکوب؛ کاپیتان آمریکا در دادگاه

به گزارش وبلاگ دابی، طبیعت شر و پلیدی درون آدم ها- اینکه شرارت چطور روی افراد مسلط می شود و سرمنشأش کجاست و یا کیست - جزو غنی ترین و قدرتمندترین مضامین مطرح شده در قصه هاست. به خاطر همین وقتی سریالی می بینیم که می خواسته سراغ این مضامین برود ولی نتوانسته آنطور که درخور این مسئله پیچیده است به آن بپردازد، سرخوردگی مان دوچندان می شود. مشکل سریال دفاع از جیکوب، تازه ترین ساخته اپل تی وی پلاس، این نیست که چیزی برای گفتن ندارد. مشکل اینجاست که خواسته از هر دری سخن بگوید.

نقد سریال دفاع از جیکوب؛ کاپیتان آمریکا در دادگاه

کریس ایونز در نقش اندی باربر، دادستان ناحیه کلان شهر بوستون ظاهر شده که وقتی پسرش جیکوب (جدن مارتل) به قتل همکلاسی اش متهم می شود، زندگی شاد و بی دغدغه اش به هم می ریزد. اندی و همسرش لوری (با بازی میشل دوکری، که حالا خیلی از فضای اشرافی دانتون ابی دور شده) باید با این فکر کنار بیایند که پسر دلبندشان احتمالا یک هیولاست. اندی اقداماتی ترتیب می دهد تا آنچه از دید خودش عدالت می پندارد برقرار شود. در ابتدا که مسئول پرونده است و هم بعدا که او را از آن کنار می گذارند، سعی می کند با روش های مختلف و استفاده از مقام خودش و یا رفاقتی که با مسئولین پرونده دارد، همکارانش را وادار کند تا مسیری خلاف آنچه شواهد نشان می دهد پی بگیرند و به این طریق از پسرش محافظت کند.

در زمان هایی هم که پیگیر این کار نیست، سراغ پدر در زندانش (جی کی سیمونز) می رود، ولی نه برای اینکه بعد از سال ها دوری دوباره با او صمیمی شود، می خواهد ببیند پسرش جیکوب از نظر ژنتیکی قابلیت شرور بودن را دارد و پدرش ژن مخربی به او منتقل کرده یا نه.

تلاش اندی برای محافظت از جیکوب و دستکاری هایی که روی سیستم قضایی اعمال می کند تا برای پسرش امکاناتی به وجود آورد که برای همه در دسترس نیست، مؤلفه دراماتیک و درگیرکننده ای برای هر داستانی به حساب می آید، ولی انگار خود سریال این تناقض و ویژه خواری را خیلی به رسمیت نشناخته. تنها باری هم که نقدی قابل اشاره به این رفتار در سریال مطرح می شود، جایی است که همکار اندی با بازی بتی گبریل می گوید حالا که به او نیاز پیدا کرده، می خواهد با چرب زبانی و ادعای صمیمیت، متقاعدش کند که به او کمک کند. در حالی که تا پیش از این خیلی به همکارانش نزدیک نمی شد و فاصله اش را در حد یک رابطه حرفه ای حفظ می کرد. ولی حتی نقدش را قدری جدی تر نمی کند تا مثلا بگوید جیکوب به واسطه نژاد و رنگ پوستش، از امکانات ویژه ای برخوردار شده که بچه او ندارد.

سوال هایی که درباره وجود یک نوع ژن شرارت در جیکوب مطرح شده و حتی تا جلسات دادگاه او هم کشیده می شود، انگار در سریال جدی گرفته نشده و بحث و جدل هایی سطحی و درجاهایی بی مزه شکل داده. پابلو شریبر و چری جونز که هردو بازیگران خیلی خوبی هستند، بحث می کنند که آیا پدربزرگی که این بچه اصلا تا به حال ندیده اش و خبری از اون نداشته، ممکن است بچه را در معرض شرارتی قرار داده باشد که او را وادار به قتل کند یا نه. مشکل این نیست که از اینجور بحث ها در دادگاه های واقعی مطرح نمی شود، راستش هر اتفاق دیوانه واری که فکرش را بکنید در دادگاه ها می افتد. ولی اینجا مطرح کردن بحث شرارت ژنتیکی با فضای عصاقورت داده و خیلی جدی سریال نمی خواند و بیرون می زند.

ولی در کل، ترکیب بازیگران با استعداد این سریال انگار نتوانسته اند از پس موقعیت دشوارشان بر بیایند. میشل دوکری، که با سریال بی خدا نشان داد می تواند نقشی غیرانگلیسی را به خوبی ایفا کند، اینجا نتوانسته آنطور که باید یک بوستونی تمام عیار به نظر برسد، گویا لهجه منحصر به فرد بوستونی دوباره بازیگر دیگری را به هچل انداخته. کریس ایونز هم تلاش کرده از شمایل کاپیتان آمریکا بیرون بیاید و این کارش قابل تحسین است، ولی هنوز هم رگه هایی از رفتار گرم و محبت آمیز در او باقی مانده و با لحنی که کارگردان مورتن تیلدوم مد نظر داشته نمی خواند. وجنات این این آدم طوری است که انگار حتی یک شب تلخ و تاریک هم در زندگی اش نداشته - شاید یک بعد از ظهر سنگین را پشت سر گذاشته باشد، ولی تهش همین است - و برای همین درونگرایی و ناراحتی اش را باور نمی کنید.

دفاع از جیکوب تا آخرین دقایق قسمت پایانی اش هم سعی می کند روی مخاطب تاثیر سنگینی بگذارد و با برگشت و ضربه نهایی اش هم می خواسته همه را غافلگیر کند، اما مباحثی را که در قصه اش مطرح کرده جدی نگرفته و مخاطب هم انتظار بیشتری ندارد. مباحثی که به خودی خود جذاب و درگیرکننده هستند.

اگر صرف تلاش و نیت برای ساخت یک سریال خوب کافی بود، دفاع از جیکوب می توانست بین بهترین مینی سریال های امسال قرار بگیرد. ولی در عمل، دفاع از آن کمی سخت شده.

پسران بد تا ابد؛ صدرنشین باکس آفیس 2020 در غیاب رقیبان

منبع:

منبع: دیجیکالا مگ

به "نقد سریال دفاع از جیکوب؛ کاپیتان آمریکا در دادگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد سریال دفاع از جیکوب؛ کاپیتان آمریکا در دادگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید