موضع گیری نخست وزیر اتیوپی درباره جنگ با سودان

به گزارش وبلاگ دابی به نقل از اسپوتنیک، آبی احمد نخست وزیر اتیوپی به موضع گیری درباره جنگ با سودان پرداخت.

موضع گیری نخست وزیر اتیوپی درباره جنگ با سودان

وی در سخنانی در مجلس این کشور آفریقایی گفت: سودانی ها با اتیوپیایی ها برادر هستند. ما دوست و متحد هستیم.

نخست وزیر اتیوپی اعلام نمود: ما وارد جنگ با سودان نمی شویم و دو کشور بر حل اختلافات مرزی توافق دارند.

آبی احمد درباره سد النهضه هم گفت: ما هرگز از تصمیمات خود عقب نشینی نمی کنیم و فرایند کار سد النضه به خوبی پیش می رود و هرکه فکر می کند که ما از تصمیمات خود چشم پوشی می کنیم سخت در اشتباه است. ما در حال حاضر در وضع خوبی به سر می بریم.

این در حالی است که چندی قبل، درگیری شدید نیروهای ارتش سودان و اتیوپی به کشته و زخمی شدن چندین نظامی و غیرنظامی منجر شد. چندی قبل، گروهی از نیروهای اتیوپی با هدف تخلیه و بیرون کشیدن آب رودخانه عطبره خود را به کرانه شرقی رودخانه رساندند که با مقابله نیروهای سودانی روبرو شدند و در پی آن دو طرف با سلاح های سنگین اقدام به تبادل آتش کردند.

همچنین سرتیپ عامر محمد حسن سخنگوی ارتش سودان اعلام نموده بود: تماس های دیپلماتیک میان خارطوم و آدیس آبابا برای مهار تنش های مرزی همچنان ادامه دارد. ما پیش از شعله ور شدن جنگ فراگیر میان سودان و اتیوپی به دیپلماسی فرصت دادیم تا اوضاع را آرام کند. تجاوزات اخیر ارتش و شبه نظامیان اتیوپی به سودان اقدامی بر خلاف توافقات سابق میان دو کشور است.

سخنگوی ارتش سودان از مقامات اتیوپی خواسته بود که توافقات قبلی درباره ترسیم خطوط مرزی بین دو کشور را اجرایی کنند تا نظامیان سودانی و اتیوپیایی پشت این خطوط مرزی مستقر شوند.

وی شرایط حاکم بر مرزهای سودان و اتیوپی را آرام و شکننده خوانده بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "موضع گیری نخست وزیر اتیوپی درباره جنگ با سودان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع گیری نخست وزیر اتیوپی درباره جنگ با سودان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید