خارش ژوک یا خارش کشاله ران چیست؟

مجله قرمز: خارش ژوک که به عنوان Tinea curis مشهور است یک نوع عفونت قارچی پوست در کشاله ران و اندام تناسلی است. محیط گرم و مرطوب مکانی عالی برای رشد این قارچهاست.

خارش ژوک یا خارش کشاله ران چیست؟

این بیماری متعلق به گروهی از عفونتهای قارچی است که tinea نام دارد. همانند سایر عفونتهای tinea، خارش ژوک به علت قارچ شبه کپکی ایجاد می گردد که به عنوان درماتوفیت مشهور است. اینها قارچهایی میکروسکوپی هستند که روی پوست، مو و ناخنها زندگی می نمایند. آنها معمولا بی ضرر هستند اما می توانند به سرعت تکثیر شوند و به هنگامی که در محیط گرم و مرطوب تکثیر شوند، موجب عفونت می شوند. به همین دلیل است که در پوست اطراف ران، کشاله ران و باسن رشد می نمایند.

عامل ایجاد نماینده خارش کشاله ران چیست؟

قارچهایی که معمولا موجب خارش جوک می شوند، تریکوفیتون روبروم نام دارند. این قارچها همچنین موجب عفونت قارچی انگشتان و بدن می شوند. در زیر میکروسکوپ این قارچها شفاف، شاخه شاخه، با رشته های میله ای شکل یا هیف (ساختاری شبیه لوله) به نظر می رسند. عرض هیفها در تمام طول یکنواخت است که به تمایز آن از مو که در خاتمه نوک تیز می گردد، یاری می نماید. برخی از هیفها حبابهایی در دیواره های داخلی شان می سازند که این هم باعث تفکیک آنها از مو می گردد. در اکثر موارد این قارچ تنها در سلولهای مرده اپیدرم (لایه بیرونی پوست) ساکن است.

خارش ژوک در مردان و پسران نوجوان شایع است. این عفونت موجب بثورات می گردد که خارش یا سوزش دارد. نواحی مبتلا شده نیز قرمز، پوسته پوسته یا فلسی شکل هستند.

خارش جوک یا خارش سوارکار با اینکه می تواند خسته نماینده باشد اما معمولا یک عفونت ملایم است. درمان آن به سرعت علائم را به حداقل خواهد رساند و از انتشار عفونت جلوگیری خواهد نمود. اکثر افراد با استفاده از داروهای ضد قارچ موضعی و تمیز و خشک نگه داشتن موضع، به راحتی درمان می شوند.

نشانه ها و علائم خارش ژوک چیست؟

خارش جوک اول به صورت بثورات خفیف در ناحیه کشاله ران و معمولا در هر دو طرف آغاز می گردد. اگر بثورات از نظر اندازه بزرگتر گردد، به سمت داخل ران پیشرفت می نماید. لبه در حال پیشرفت قرمزتر و بالاتر از سایر نواحی است که قبلا عفونی شده اند. این لبه پیشرونده معمولا پوسته پوسته و بسیار متمایز یا مرز بندی شده است. این پوست داخل مرز به رنگ قرمز قهوه ای در می آید و بخش زیادی از پوسته آن می افتد.

خارش کشاله ران بوسیله قارچ T. rubrum ایجاد می گردد که قبلا گفتیم که بیضه یا آلت تناسلی را مبتلا نمی نماید. اگر آن بخشها هم درگیر شوند، می توانید علت آن را کاندیدا آلبیکانس دانست که همان مخمری است که موجب عفونتهای مخمری واژن می گردد.

علائم شایع خارش ژوک در نواحی آلوده شده عبارتند از:

 • قرمزی
 • خارش مداوم
 • احساس سوزش
 • پوست پوسته پوسته، کنده شده یا ترکدار
 • بثوراتی که با ورزش یا فعالیت بدتر می شوند
 • تغییر در رنگ پوست
 • بثوراتی که بهبود نمی یابند یا بدتر می شوند یا با کرم هیدروکورتیزون (ضد خارش) منتشر می شوند
 • بثورات مشابه

قرمزیهایی در ناحیه ران وجود دارد که علائمی شبیه به خارش جوک دارند. نخستین مورد آنها عرق گز نام دارد که بثورات قرمز مرز بندی شده در ناحیه خط کشاله ران که بوسیله قارچ ایجاد نمی گردد. این وضعیت بسیاری اوقات در افراد چاق دیده می گردد و بخاطر ساییدگی دو پوست مرطوب به همدیگر است. ترکهای پوستی و بریدگی در خطوط شقاق نام دارد که می تواند بسیار دردناک باشد. این شقاقها می توانند بعدها دچار عفونت قارچی یا باکتری شوند. لبه بثورات معمولا در طول دوره عمر بثورات خیلی پیشرفت نمی نماید.

بیماری دیگر شبیه به خارش ژوک، اریتراسما نام دارد. این یک نوع عفونت باکتریایی است که ران را مبتلا می نماید و به سمت داخل ران و باسن پیشرفت می نماید. البته بثورات اریتراسما مسطح و قهوه ای است. همچنین هیچ نوع پوسته یا تاولی ندارد.

علت خارش ژوک چیست؟

خارش ژوک بوسیله یک گروه از قارچها به نام درماتوفیت ایجاد می گردد. این قارچها به طور طبیعی روی پوست زندگی می نمایند و به طور طبیعی موجب مسائل نمی گردد. البته وقتی لباسها پس از ورزش خیس عرق بمانند یا در معرض رطوبت قرار بگیرند می توانند محیطی برای عفونتهای قارچی یا تکثیر سریع، فراهم می نمایند.

وقتی رشد زیاد درماتوفیتها در ناحیه ران ایجاد گردد، موجب عفونتی به نام خارش ژوک می گردد. قارچهایی که موجب خارش جوک می گردد به میزان زیادی مسری است. وقتی با کسی که عفونت قارچی داشته باشد در ارتباط نزدیک با شما قرار بگیرد یا با لباس نشسته فرد آلوده تماس داشته باشید، دچار عفونت قارچی می شوید.

اصطلاح خارش جوک (خارش سوارکار) ممکن است این تصور را ایجاد کند که تنها ورزشکاران دچار عفونت می شوند اما این نوع عفونت می تواند هر کسی را دچار کند. کسانی که دارای اضافه وزن هستند به احتمال بیشتری در معرض خارش جوک هستند به دلیل اینکه این قارچ می تواند در چین خوردگیهای پوست رشد می نماید که مستعد عرق سوز شدن هستند.

پیشگیری

خطر خارش ژوک را با انجام این روشها کاهش دهید:

خشک نگه داشتن موضع:

پوست ناحیه ران را خشک نگه دارید. ناحیه تناسلی و داخل رانها را پس از دوش دریافت یا ورزش، با یک حوله خشک کنید. از پودر در اطراف ران بهره ببرید تا از رطوبت اضافی جلوگیری کنید.

لباسهای تمیز بپوشید:

اگر زیاد عرق می کنید، لباس زیر را حداقل یک بار در روز یا بیشتر عوض کنید. لباسهای ورزشی را پس از هر بار استفاده بشویید.

لباس متناسب خود را بپوشید:

توجه کنید که لباستان دقیق اندازه خودتان باشد بخصوص لباس زیر، ساپورت ورزشی و یونیفرمهای ورزشی. از پوشیدن لباسهای کیپ ران که می تواند باعث ساییدگی و اصطکاک پوست شوند و شما را بیشتر مستعد خارش ژوک کند، خودداری کنید. سعی کنید که شورتهای گشاد مخصوص بوکسورها را بپوشید و نه شورتهای تنگ.

استفاده شریکی از وسایل شخصی ممنوع:

اجازه ندهید که دیگران لباس، حوله یا سایر وسایل شخصی شما را بپوشند. از قرض دریافت این وسایل از دیگران خودداری کنید.

بیماری پای ورزشکاران را درمان کنید:

هر نوع عفونت پای ورزشکاران را کنترل کنید تا از انتشار آن به ران جلوگیری گردد. اگر مجبورید از مکانهای مرطوب عمومی همانند دوش باشگاه بهره ببرید، صندل بپوشید تا از بیماری پای وزشکاران پیشگیری کنید.

تشخیص

بهترین روش برای تشخیص tinea curis توجه به هیف (همان ساختارهای لوله ای) زیر میکروسکوپ با استفاده از تست KOH است. پوست با یک اسکالپل یا تیغه شیشه ای تراشیده می گردد، باعث می گردد سلولهای مرده پوست داخل یک اسلاید شیشه ای بیفتند. چند قطره پتاسیم هیدروکسید (KOH) به اسلاید اضافه می گردد و اسلاید به مدت کوتاهی گرم می گردد. KOH مواد متصل به سلولهای پوست را حل می نماید، هیف آزاد می گردد اما سلول یا هیف شکل طبیعیش را از دست نمی دهد. مواد رنگی خاصی همانند رنگ قارچی کلرورازول، رنگ قارچی لامکینز شوارتز یا مرکب پارکر بلو را می توان برای یاری به دیدن بهتر هیف استفاده کرد.

درمان خارش کشاله ران

در اکثر موارد، خارش ژوک را می توان در خانه بطور موثری درمان کرد. می توانید درمانهای خانگی زیر را برای برطرف عفونت بهره ببرید:

 • کرم ضد قارچی بدون نسخه، پودر یا اسپری برای منطقه آلوده
 • شستشوی ناحیه تحت تاثیر از طریق صابون و آب گرم
 • ناحیه آلوده را به طور کامل بعد از حمام و ورزش بشویید
 • لباسها و زیرپوشها را هر روز عوض کنید
 • لباس نخی گشاد بپوشید
 • هر نوع عفونت قارچی همانند بیماری پای ورزشکاران، درمان کنید

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائمتان پس از دو هفته پس از درمان خانه، باید به پزشکتان مراجعه کنید. ممکن است عفونت ثانویه ای ایجاد گردد که نیازمند درمان پیشرفته است. اگر خارش ژوک دارید اما به داروهای بدون نسخه و درمانهای خانگی جواب نمی دهد، پزشکتان ممکن است چیزی قویتر تجویز کند. داروهای ممکن عبارتند از:

- داروهای موضعی

اکونازول (اکوزا)

اکسی کونازول (اکسیتات)

-داروهای خوراکی

ایتراکونازول (اسپورانوکس)

فلوکونازول (دیفلوکان)

داروهای ضد قارچ خوراکی می توانند عوارض جانبی ناخوشایند همچون ناراحتی معده و سردرد ایجاد نمایند. اگر دچار هر یک از این عوارض شدید، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

منبع: برترین ها

به "خارش ژوک یا خارش کشاله ران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خارش ژوک یا خارش کشاله ران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید