توضیحات معاون محیط زیست در مورد قرق های اختصاصی

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با واگذاری قرق های اختصاصی توضیحاتی ارائه داد.

توضیحات معاون محیط زیست در مورد قرق های اختصاصی

حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با پیروز نبودن واگذاری قرق های اختصاصی اظهار کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس بدون ارجاع به کمیسیون تخصصی مربوطه و شنیدن نظری که اعضای آن پس از بازدید از قرق های اختصاصی ارائه دادند، تبادل نظر می نمایند و اطلاعاتی را به جامعه منتقل می نمایند که در اساس نادرست است.

نمایندگان مجلس قرق های اختصاصی را واگذاری اراضی می دانند این در حالی است که در محدوده قرق اختصاصی زمینی واگذار نمی گردد و در مالکیت دولت و یا اشخاص در عرصه هایی که تحت عنوان قرق اختصاصی تعریف می گردد دخالت و دخل و تصرفی اتفاق نمی افتد.

براساس توافقات بین سازمان جنگل ها و محیط زیست از متولی قرق تعهد گرفته می گردد که به هیچ عنوان شخص مالکیتی در عرصه و اعیانی آن منطقه نداشته باشد و اگر خود فرد درخواست تغییر کاربری از جمله احداث ساختمان محیط بانی یا قرق دانی کند باید از دستگاه متولی که سازمان جنگل ها و مراتع است مجوز واگذاری اخذ کند.

براساس سرشماری های سازمان حفاظت محیط زیست که با مشارکت قرق دار، سازمان محیط زیست و سازمان های مردم نهاد صورت گرفت جمعیت حیات وحش در قرق های اختصاصی حتی بهتر از منطقه حفاظت شده رسمی سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.

قرق های اختصاصی و مناطق حفاظت شده مردمی با توجه به امنیتی که ایجاد می نمایند موجب می گردد که حیات وحش مناطق تحت حفاظت به قرق های اختصاصی مهاجرت نمایند که این موضوع به طور کامل نادرست است.

در مناطقی که محدوده های قرق های اختصاصی نزدیک به مناطق تحت مدیریت محیط زیست است هم جمعیت حیات وحش قرق های اختصاصی و هم مناطق تحت مدیریت سازمان افزایش یافته است.

در مرحله اول تشکیل قرق های اختصاصی سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور افرادی که در این مناطق سرمایه گذاری نموده بودند به عنوان متولی قرق انتخاب کرد.

سازمان حفاظت محیط زیست قرق ها را شناسایی می نمایند و با سازمان جنگل ها و مراتع نیز هماهنگی ها صورت می گیرد و در شورای عالی محیط زیست محدوده قرق به تصویب و آن را آگهی با اولویت جوامع بومی و محلی می نماید.

در کشور 5 قرق اختصاصی وجود دارد که شورای عالی محیط زیست تصویب نموده است که از این تعداد 3 قرق در استان یزد، یک قرق در استان کرمان و یک قرق نیز در استان سمنان که پیروز نبوده که مراحل ابطال صدور مجوز را در دستور کار داریم.

منبع: دنیای سفر

به "توضیحات معاون محیط زیست در مورد قرق های اختصاصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات معاون محیط زیست در مورد قرق های اختصاصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید