تغییر آیین نامه ساخت و ساز در کشور براساس تجارب زلزله کرمانشاه

به گزارش خبرنگاران، محمد اسلامی بعد از ظهر امروز سه شنبه در روند بازدید از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و مسکن مهر این مناطق در جمع خبرنگاران گفت: همه ساخت و سازها در کشور براساس ضوابط و معیارهای قانونی صورت می گیرد و سازمان نظام مهندسی هم موظف به نظارت بر آنها است.

تغییر آیین نامه ساخت و ساز در کشور براساس تجارب زلزله کرمانشاه

وی با اشاره به وضعیت مسکن مهر سرپل ذهاب در زلزله سال گذشته، اضافه نمود: اتفاقی که در مسکن مهر این منطقه رخ داد به دلیل عدم رعایت آیین نامه ها و اجرا نشدن آن ها بود و این واحدها در جریا زلزله ایستایی و پایداری خوبی از خود نشان ندادند.

وزیر راه و شهرسازی از تغییر آیین نامه های ساخت و ساز با توجه به تجارب زلزله سال گذشته اطلاع داد و بیان داشت: معیارها و ضوابط آیین نامه تغییر پیدا نموده است تا واحدها استحکام و ایستایی بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه در بازسازی های انجام شده در مناطق زلزله زده کرمانشاه آیین نامه جدید رعایت شده است، توضیح داد: همه مقاوم سازی ها براساس معیارهای جدید است و تا واحدهای جدید بتوانند به عنوان یک ساختمان مقاوم در زلزله ها باشند.

اسلامی بیان کرد: در واحدهای مسکن مهر سرپل ذهاب تعداد سه بلوک به دلیل ناپایداری تخریب شد و از نو احداث می گردد همچنین 21 بلوک باقی مانده هم مقاوم سازی شده اند.

وی با تقدیر از مشارکت مردم در ساخت و سازهای مناطق زلزله زده گفت: رکورد بی سابقه ای در مناطق زلزله زده کرمانشاه رقم خورده است و با توجه به حجم ساخت و سازها و نیز مدت زمان یکسال یک رکورد در کشور به ثبت رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به اینکه ساخت و سازهایی که در حال حاضر صورت می گیرد بیشتر از واحدهای مسکونی قبل از زلزله بوده است، بیان کرد: حجم کار سه برابر شده است و تا کنون بیش از 11 هزار و 800 واحد پروانه صادر شده است که با توجه به الزامات فنی و بالا بودن حجم کار بسیار قابل قبول است.

وی در ادامه به فعالیت های بنیاد مسکن در مناطق زلزله زده اشاره و با قدردانی از این فعالیت ها توضیح داد: با مدیریت مردم و نیز همکاری آنان با پیمانکاران این وضعیت پیشرفت ها بالا بوده است.

اسلامی با اشاره به اینکه بنیادهای مسکن تعیین نقش یکپارچه ای در بازسازی ها داشته اند، گفت: امیدواریم در سال آینده و دومین سالگرد زلزله شاهد اتمام ساخت و سازها و ایجاد شهری نو باشیم.

وی با اشاره به الزامات قانونی در شناسنامه دار شدن ساختمان ها و ملاک ارزیابی آن برای واحدها گفت: دولت ضوابط و مقررات جدیدی را برای ساخت و سازها ابلاغ نموده است و اگر دراین زمینه قصوری صورت گیرد، با جدیت برخورد می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تغییر آیین نامه ساخت و ساز در کشور براساس تجارب زلزله کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر آیین نامه ساخت و ساز در کشور براساس تجارب زلزله کرمانشاه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید