اعتراضات مینیاپولیس مقابل کاخ سفید ادامه دارد یک کشته و 40 زخمی در اعتراضات دیترویت،ترامپ عقب نشینی کرد

به گزارش وبلاگ دابی، موج خشم مردم و ناآرامی در آمریکا در اعتراض به ماجرای غم انگیز و تکراری قتل شهروندان سیاهپوست به دست نیروهای پلیس، هر لحظه گسترده تر می شود و این ناآرامی ها از ساعتی پیش(جمعه شب به وقت واشنگتن) به مقابل کاخ سفید کشیده شده است.

اعتراضات مینیاپولیس مقابل کاخ سفید ادامه دارد یک کشته و 40 زخمی در اعتراضات دیترویت،ترامپ عقب نشینی کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه و بر اساس توئیت های منتشر شده از سوی وبلاگ دابی آمریکایی، تعداد زیادی از نیروهای پلیس مجهز به تجهیزات ضدشورش با حمله به جمع زیادی از مردم معترض به قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا، اقدام به شلیک گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان کردند.

موج ناآرامی کنونی در آمریکا که از ایالت مینه سوتا آغاز شده و به دیگر ایالت های آمریکا سرایت کرده است اکنون به مقابل کاخ سفید رسیده و امشب (به وقت آمریکا) صدها معترض در برابر کاخ سفید حضور یافتند و در اعتراض به خشونت علیه سیاهپوستان شعار دادند و خواستار برقرار عدالت برای همه شهروندان آمریکایی شدند.

بنابر تصاویر دریافتی که بر روی شبکه های اجتماعی توئیتر قرار گرفته، نیروهای گارد ویژه پلیس حضوری گسترده مقابل کاخ سفید دارند و تعداد افراد معترض هم قابل توجه است.

برخی خبرها نیز حاکی از نزدیک شدن گروهی از معترضان خشمگین به وزارت خزانه داری آمریکا در واشنگتن به عنوان یکی از مراکز حساس دولتی آمریکا است.

اعتراض های گسترده مردم آمریکا به قتل جورج فلوید بدست نیروهای پلیس و رفتار غیرانسانی پلیس سفید پوست شهر مینیاپولیس که روز سه شنبه هفته گذشته رخ داد، اکنون ابعاد گسترده تری یافته و موج اعتراض ها سراسر آمریکا را فراگرفته است.

این اقدام نژادپرستانه همچنین موجی از واکنش های اعتراضی را از سوی مقامات عالی و مردم کشورهای مختلف جهان بدنبال داشته و این واکنش ها ادامه دارد.

جورج فلوید، مرد سیاه پوستی که روز سه شنبه پس از آنکه یک افسر سفید با فشار دادن زانو به پشت گردن وی، روز زمین قرار داده بود و در نهایت در بازداشت پلیس جان سپرد.

اگرچه پلیس قاتل جورج فلوید بازداشت شده اما این اقدام، نتوانسته آتش خشم مردم آمریکا را فرو نشاند.

به دنبال اعتراضات مردمی در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا که علیه اقدامات پلیس در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا و کشته شدن یک بازداشتی سیاه پوست به دست پلیس برگزار شد، یک تن کشته و بیش از 40 تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه دیترویت نیوز، رئیس پلیس دیترویت در میشیگان اظهار داشت، یک معترض پس از آنکه مظنون نامشخصی سوار بر یک خودرو به سوی جمعیت معترضان آتش گشود، کشته شد. پلیس همچنان به دنبال فرد مهاجم است.

به گفته رئیس پلیس دیترویت، افسران پلیس در این حادثه نقشی نداشته اند.

اعتراضات مردمی در ایالات متحده از سه شنبه پس از مرگ جورج فلوید آغاز شد. این مرد سیاه پوست آمریکایی روز دوشنبه و زمانی که توسط نیروهای پلیس مینیاپولیس بازداشت شده بود، با خشونت یک افسر جان باخت.

انتشار ویدیویی در رسانه های اجتماعی نشان می دهد، یک افسر با نام درک شووین، این متهم را با دست بسته روی زمین خوابانده است و زانویش را روی گردن او فشار می دهد. جورج فلوید چندین بار از آن افسر خواست تا پایش را بردارد و تاکید می کرد که نمی تواند نفس بکشد. افسر خاطی که به سخنان فلوید گوش نمی داد، کارش را ادامه داد تا در نهایت مظنون بیهوش شد و اندکی بعد در بیمارستان جان باخت.

اعتراضات در ایالات مختلفی در آمریکا ادامه دارد و گزارش هایی از خشونت منتشر می شود. عصر جمعه در جریان اعتراضات علیه خشونت پلیس در شهر لوییویل ایالت کنتاکی، یک خبرنگار و یک فیلمبردار حین گزارش زنده تلویزیونی هدف شلیک گلوله فلفل قرار دریافتد. این خبرنگار از شبکه ویو 3 نیوز وابسته به سی بی اس بود و با فاصله از معترضان در حال تهیه گزارش بود که ناگهان فریاد زد: مرا می زنند!

با اوج دریافت خشونت ها، دونالد ترامپ در مقام توضیح توییت هایش در انتقاد به معترضان مینیاپولیس برآمد و بر تاکیدش روی این مطلب که غارت به تیراندازی ختم می شود، پافشاری کرد اما از اینکه قصد تحریک خشونت داشته باشد، عقب نشست.

ترامپ شامگاه جمعه پیش از کنفرانس مطبوعاتی در پیامی توییتری نوشت: غارت به تیراندازی ختم می شود و برای همین است که مردی چهارشنبه شب در مینیاپولیس هدف شلیک گلوله قرار گرفت و مرد یا اینکه نگاه کنید چه اتفاقی در لوییویل کنتاکی رخ داد که هفت تن هدف اصابت گلوله قرار دریافتد.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: من درباره یک حقیقت صحبت می کردم، نه به عنوان یک بیانیه. بسیار ساده است، هیچکس نباید با این قضیه مشکل داشته باشد، جز نفرت پراکن ها و آن کسانی که قصد دردسرسازی در رسانه های اجتماعی را دارند.

اشاره ترامپ در سخنانش به خشونت های لوییویل بود که در جریان آن هفت تن با اصابت گلوله زخمی شدند. این اعتراضات بابت کشته شدن برونا تیلور 26 ساله بود که ماه مارس به دست پلیس لوییویل هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

ترامپ پیشتر با انتشار توییتی معترضان را اراذل و اوباش توصیف کرده بود و تهدید کرد اگر خشونت ادامه یابد، اقدام نظامی در مینیاپولیس انجام می شود.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "اعتراضات مینیاپولیس مقابل کاخ سفید ادامه دارد یک کشته و 40 زخمی در اعتراضات دیترویت،ترامپ عقب نشینی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات مینیاپولیس مقابل کاخ سفید ادامه دارد یک کشته و 40 زخمی در اعتراضات دیترویت،ترامپ عقب نشینی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید