استفاده از تهدیدها و معرفی میراث بشری در فضای مجازی

به گزارش وبلاگ دابی، در این شرایط از تحدیدها و تهدیدها، فرصت بسازیم و زمان و فراغت فراوان شهروندان خانه نشین را با بسته هایی مفید از معرفی بناها و محوطه های تاریخی، به طریق اولی در بستر فضای مجازی و همچنین با بهره گیری از ظرفیت سایر رسانه ها، پربار و غنی کنیم.

استفاده از تهدیدها و معرفی میراث بشری در فضای مجازی

به گزارش وبلاگ دابی، همزمان با 18 آوریل (روز جهانی محوطه ها و بناهای تاریخی)، علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پیامی درخواست کرد تا در روزهای کرونایی شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری از طریق فضای مجازی انجام شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پیام تبریک مونسان برای این روز آمده است: نام گذاری 18 آوریل از سوی شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی(ایکوموس) به عنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی و معین شعار راهبردی برای هر سال، تاکیدی بسیار مهم بر ضرورت توجه بیش از پیش جوامع بر میراث مشترک تاریخی است.

سال جاری نیز شعاری که به این مناسبت از سوی ایکوموس تحت عنوان فرهنگ مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک در نظر گرفته شده علاوه بر این که انطباقی کامل با نیاز این روزهای جهان دارد، بر وظیفه تمام ملت ها در صیانت از داشته های تاریخی تصریح می کند. تعلق میراث تاریخی به تمام بشریت، لزوم حفاظت آن از سوی همگان و تحقق صلح در سایه میراث فرهنگی، مضامین سه گانه موجود در شعار سال جاری ایکوموس است که بر بناها و محوطه های تاریخی به عنوان یکی از قدرتمندترین بخش فرهنگ و هویت ملی و جهانی صحه می گذارد.

سال جاری روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی را در حالی گرامی می داریم که شرایطی کاملا متفاوت با سال های پیشین را سپری می کنیم، شرایط خاصی که بالطبع مانع برگزاری هرگونه برنامه حضوری در بناها و محوطه های تاریخی ایران و بسیاری دیگر از سرزمین های جهان است و در عین حال فرصتی برای تامل و شناخت بیشتر جهانیان از میراث مشترک بشری از طریق گستره پرظرفیت فضای مجازی است.

در چنین شرایطی، چه نیکوست از تحدیدها و تهدیدها، فرصت بسازیم و زمان و فراغت فراوان شهروندان خانه نشین را با بسته هایی مفید از معرفی بناها و محوطه های تاریخی، به طریق اولی در بستر فضای مجازی و همچنین با بهره گیری از ظرفیت سایر رسانه ها، پربار و غنی کنیم.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن تبریک این روز به تمام کارشناسان، استادان و پژوهشگران، دست اندرکاران، دوستداران و حامیان میراث فرهنگی، تلاش می کند تا با لحاظ کردن شعار فرهنگ مشترک، میراث مشترک، مسئولیت مشترک، در سال جاری با بهره گیری حداکثری از ظرفیت همه آحاد جامعه به ویژه تشکل های مردم نهاد، میراث بانان و انجمن های میراث فرهنگی و تمام ذی نفعان و ذی مدخلان این حوزه، شرایط حفاظت و صیانت از بناها و محوطه های تاریخی را ارتقا بخشد و به عنوان یک وظیفه ملی، جایگاه این ثروت تجدیدناپذیر را در کشور نهادینه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استفاده از تهدیدها و معرفی میراث بشری در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از تهدیدها و معرفی میراث بشری در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید